Květen 2013

Ostrov Ios

29. května 2013 v 14:31 Ios
Mezi nejčastěji vyhledávané řecké ostrovy patří ostrov Ios. Je součástí tzv. Kykladských ostrovů a leží mezi dalšími známými ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Z ostrova Santorini jezdí pravidelná trajektová doprava, neboť na Iosu není letiště. A i když je rozloha ostrova jen necelých 100 km2, je velmi oblíben především pro svou krásnou přírodu, úžasné pláže a uvolněný a poklidný způsob života. Obyvatel tu žije pouze něco málo okolo 2.000.

Trajekty z ostrova Ios plují rovněž do Athén, Heraklionu na Krétě nebo na další okolní ostrovy. Hlavním městem Iosu je Chora. Dříve zde bylo hlavním zdrojem příjmů zemědělství, v posledních letech se ale stěžejním stává turistický ruch. Cestovatelé, kteří na Ios zavítají, vyhledávají především klid a soukromí a to jim zdejší pláže se zlatavým pískem nabízejí.

Hlavní město je sice zapovězené automobilové dopravě, zato je jako stvořené pro romantické procházky křivolakými uličkami. Chora je typická starořeckou architekturou, která se vyznačuje čistě bílými, především čtverhranými, domky. Město je plné kavárniček, restaurací, taveren a také obchůdků pro nákup suvenýrů.

Želví ostrov Zakynthos

27. května 2013 v 21:53 Zakynthos
Chystáte se navštívit Řecko a přemýšlíte, jaký ostrov zvolit? Vaše volba by mohla směřovat třeba na Zakynthos, údajně nejhezčí z ostrovů v Jónském souostroví.

Ostrov by se dal jednoduše charakterizovat jako úrodný a zelený kus země, na kterém se krčí romantické horské vesničky a četné kláštery. Hlavní město ostrova nese stejný název jako ostrov sám, tedy Zakynthos. Jméno pochází z označení divokých hyacintů, které tu na ostrově každé jaro rozkvétají téměř na každém kroku.

Na ostrově se se určitě nebudou nudit ti, kteří mají rádi přírodu a její poznávání. Známou zvláštností ostrova je pláž Xyngia. Jde o malou oblázkovou pláž, v jejíž blízkosti vyvěrá pod mořskou hladinou síra. Voda se tu barví doběla, je značně cítit sírou a má léčivé účinky. Zamilovaní zase míří ke skalám Mizithres, ke kterým se váží báje o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva slibuje lásku na celý život.

Na Zakynthosu se též nachází největší ZOO v jihozápadním Řecku. K vidění tu jsou stovky zvířat od obojživelníků přes ptáky až po savce. Park nese název Kamenný ASKOS a jeho návštěvu by si neměl žádný návštěvník Zakynthosu nechat ujít.