Ostrov Ios

29. května 2013 v 14:31 |  Ios
Mezi nejčastěji vyhledávané řecké ostrovy patří ostrov Ios. Je součástí tzv. Kykladských ostrovů a leží mezi dalšími známými ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Z ostrova Santorini jezdí pravidelná trajektová doprava, neboť na Iosu není letiště. A i když je rozloha ostrova jen necelých 100 km2, je velmi oblíben především pro svou krásnou přírodu, úžasné pláže a uvolněný a poklidný způsob života. Obyvatel tu žije pouze něco málo okolo 2.000.

Trajekty z ostrova Ios plují rovněž do Athén, Heraklionu na Krétě nebo na další okolní ostrovy. Hlavním městem Iosu je Chora. Dříve zde bylo hlavním zdrojem příjmů zemědělství, v posledních letech se ale stěžejním stává turistický ruch. Cestovatelé, kteří na Ios zavítají, vyhledávají především klid a soukromí a to jim zdejší pláže se zlatavým pískem nabízejí.

Hlavní město je sice zapovězené automobilové dopravě, zato je jako stvořené pro romantické procházky křivolakými uličkami. Chora je typická starořeckou architekturou, která se vyznačuje čistě bílými, především čtverhranými, domky. Město je plné kavárniček, restaurací, taveren a také obchůdků pro nákup suvenýrů.


Na kraji města se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů. Nedaleko nich se nachází přírodní amfiteátr, kde se konají nejrůznější kulturní akce. Právě větrné mlýny jsou rozesety po celém ostrově a jsou jeho jakýmsi symbolem.

Pláže ostrova jsou bývají označovány jako ty nejlepší nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě. Turisté mohou v poklidu lenošit a slunit se na více než 70 kilometrech pláží. Čistá voda navíc láká potápěče k prozkoumávání podmořského života.

Hotely byly v nedávné době postaveny především ve středisku Mylopotas. Město se nachází 1,5km od hlavního města a k ideální relaxaci nabízí více než kilometrovou pláž.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama