Návštěva Akropole

6. června 2013 v 22:58 |  Pevninské Řecko
Řecké hlavní město Athény bylo od pradávna uctíváno jak bohy, tak obyčejnými smrtelníky. Dodnes do tohoto historického města směřují davy turistů, dychtící po atmosféře pradávného charizmatu, který město charakterizuje i v současnosti. Athény doslova žijí cestovním ruchem a jsou středem průmyslového, politického, hospodářského, finančního a samozřejmě kulturního života v Řecku. Počet obyvatel se pohybuje kolem 3,5 milionu a v letních měsících, kdy do města směřují davy turistů, pochopitelně stoupá.

Největší řecké město bylo od pradávna kolébkou civilizace a kultury. Zašlá sláva přetrvává dodnes v podobě velkolepých památek. Athény leží na poloostrově Attica nedaleko Saronského zálivu. Celé město bylo kdysi vystavěno kolem kopce Akropolis s Akropolí Parthenon, který se začal budovat již v roce 447 před Kristem. Nyní je hlavní dominantou města.


V roce 510 př.n.l. se na příkaz Delfské věštírny stala Akropole domovem bohů a lidé se museli odstěhovat. Nejslavnější archeologický monument vzbuzuje obdiv a je nominován na jeden z divů světa. Planina na Akropoli dosahuje délky 300 metrů a je široká 150 metrů. Vstupné nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem (pohybuje se kolem 13 Euro), ale s touto vstupenkou je pak možné navštívit dalších 6 athénských památek.

V Athénách stojí za návštěvu již zmíněná Akropole s Parthenonem, Poseidonův chrám, chrám Dia Olympského, který je největším dochovaným chrámem v Řecku, chrám Athény Niké, Athénská Agora, Dionýsovo a Hérodotovo divadlo a mnoho dalších zajímavých archeologických památek.

Sportovní nadšenci jistě zavítají na Olympijský stadion, který pochází ze 6 století př. n. l. V posledních 150-ti letech byl ale několikrát rekonstruován, ale díky těmto úpravám se tu mohly v roce 1896 a 2004 konat letní Olympijské hry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama