Červenec 2013

Soutěska Samaria, Kréta II.

26. července 2013 v 17:57 Kréta
Nejlepší doba pro začátek tůry soutěskou Samaria je časné ráno. Jde totiž o velmi populární turistickou atrakci a v pozdějších hodinách míří ke kaňonu značný počet turistů. Podle posledních zdrojů prošlo během sezóny kaňonem denně až těžko uvěřitelných 5.000 lidí.

V odpoledních hodinách už nemusí být návštěvníkům vstup do kaňonu umožněn, neboť by nebylo zaručeno, že průchod bude možné dokončit ještě během denního světla.

Kaňon Samaria vznikl působením proudící vody a voda dodnes jeho podobu tvaruje. V létě po jeho dně tečou jen malé potůčky, ty se ale v zimních období mění na divoké proudy, které svou silou dno kaňonu tvarují.

Soutěska Samaria, Kréta I.

18. července 2013 v 15:18 Kréta
Kdo navštíví Krétu, neměl by si nechat ujít výlet do soutěsky Samaria. Kdo výlet někdy absolvoval, jistě vám potvrdí, že návštěva jejího kaňonu je bezesporu nezapomenutelným zážitkem.

Kaňon se nachází v národním parku Samaria a je otevřen od května do října. Během deštivých dní je kaňon uzavřen, protože hrozí sesuvy půdy nebo pády velkých kamenů. V té době není průchod bezpečný.

Cesta začíná ve výšce 1250 metrů a je dlouhá necelých 16 kilometrů. Pozorovat zde lze unikátní přírodu a při troše štěstí lze zahlédnout supa bělohlavého, orla skalního, kozy Kri-Kri, jezevce, lasičky či kuny. Po celé délce soutěsky rostou stovky voňavých rostlin a jejich vůně provází výletníky během celé cesty.

Jižní Kréta

3. července 2013 v 14:44 Kréta
Jižní pobřeží ostrova Kréta se od severního liší především tím, že podél Středozemního moře se nachází pouze několik málo letovisek. Tím nejznámějším je bezesporu Paleochora.

Letadla s turisty, mířícími na zájezdy na Krétu do Paleochory, přistávají buď v Heraklionu, nebo v Chanii, a ti pak nasedají do autobusů, která zajišťují transfer do Paleochory a dalších jižních letovisek. Delší jízda autobusem po příletu nemusí vyhovovat každému, ale stojí za to ji absolvovat.

Paleochora je totiž jedním z mála míst na Krétě, kde na turisty ještě stále dýchá atmosféra starého Řecka. Hotelů se zde nachází jen minimum a cestovní kanceláře nabízejí v Paleochoře především ubytování v soukromí nebo v nejrůznějších typech apartmánů.

Paleochora sama je situovány na malý poloostrov, vybíhající do moře. Pro přímořské letovisko poloha takřka ideální: městečko má hned 2 pláže. Jedna je písčitá, druhá oblázková. Ke změně místa, kde se návštěvníci Paleochory mohou koupat, stačí pouhých 10 minut cesty.