Srpen 2013

Ostrov Alonissos

25. srpna 2013 v 18:35 Alonissos
Novinkou z pohledu cestování je mezi řeckými ostrovy ostrov Alonissos. Nachází se mezi známějšími ostrovy Skiathos a Skopelos, které bývají často označovány jako diamanty severních Sporad.

Na Alonissu je prý možné každý večer pozorovat jedny z nejhezčích západů slunce v celém Středomoří a je též součástí unikátního mořského parku. Doprava z a do Alonisských letovisek je zajišťována trajekty z ostrova Skiathos, neboť na Alonissu není mezinárodní letiště.

Alonissos má rozlohu pouhých 63 km čtverečních a stálých obyvatel jen něco málo přes 3.000. Právě proto je zatím ještě stále nedotčen masivním cestovním ruchem a turisté zde nalézají především klid a pohodu.

Ostrov Chios

25. srpna 2013 v 17:08 Chios
Tajným tipem na příjemnou dovolenou může být řecký ostrov Chios. Ten ještě stále není tak dotčen masivním cestovním ruchem jako některé jiné a známější řecké ostrovy a jeho návštěvníci tak mají pohodu a klid během dovolené takřka zajištěn.

Těm, kdo na Chios přicestují, nabízí ostrov stále ještě ryzí odpočinek a relaxaci. Masová turistika tu k nalezení není. Na ostrově čeká turisty typická řecká atmosféra, místní vytříbená kuchyně a velkolepé středověké památky z dob, kdy Chios prosperoval díky kvetoucímu obchodu s mastikou.

Velikostí je pátým největším řeckým ostrovem. Jeho rozloha čítá 850 km² a pobřeží má délku přes 200 km. Nachází se v severovýchodní části Egejského moře, jen několik málo kilometrů od Tureckého pobřeží. Jeho povrch je poměrně hornatý, stejně jako povrch většiny řeckých ostrovů v Egejském moři. Nejvyšší hora se tyčí do výšky téměř 1.300 m. Hlavním městem Chiosu je stejnojmenné město Chios.

Ostrov Kos

25. srpna 2013 v 0:48 Kos
Řecký ostrov Kos, který bývá někdy nazývaný též Hippokratův ostrov podle známého starověkého lékaře, který se zde narodil, se nachází v jihovýchodní části Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanéské ostrovy.

Má podlouhlý tvar a zabírá plochu necelých 300 kilometrů čtverečních. Na délku měří přibližně 50 km a jeho šířka kolísá mezi 2 -10 km. Stálý pobyt zde má kolem 30.000 obyvatel, z nichž většina je činná v oboru cestovního ruchu, neboť dovolená na ostrově Kos získává na stále větší popularitě.

Reliéf ostrova tvoří, na rozdíl od většiny řeckých ostrovů, především nížiny. Jediné pohoří ostrova, Dikeos, se táhne podél jižního pobřeží. Jeho nejvyšší vrchol Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 m. Je sopečného původu a proto se zde nalézá řada termálních pramenů s léčivými účinky a blahodárným vlivem na lidský organismus.

Ostrov Rhodos

1. srpna 2013 v 18:58 Rhodos
Řecký ostrov Rhodos patří do skupiny Dodekanéských ostrovů v západní části řecka, mezi kterým je ostrovem největším. V celořeckém měřítku je pak čtvrtým největším ostrovem.

Jeho břehy jsou omývány Egejským mořem ze severu a Středozemním mořem z jihu. Mezi severní částí ostrova a tureckou pevninou se nachází asi 10 km široký průliv. Turisty je tato destinace často vyhledávaná nejen pro své památky, ale též pro stálé teplé podnebí.

Podél severního pobřeží bývá často větrno, tudíž je často vyhledáváno vyznavači windsurfingu a kiteboardingu. Písečných pláží je zde poskrovnu, převládají hlavně oblázkové a skalnaté. Absence písku je ale zároveň důvodem, proč je podél severního pobřeží ostrova moře tak průzračně čisté a přímo ideální k potápění a šnorchlování.