Ostrov Chios

25. srpna 2013 v 17:08 |  Chios
Tajným tipem na příjemnou dovolenou může být řecký ostrov Chios. Ten ještě stále není tak dotčen masivním cestovním ruchem jako některé jiné a známější řecké ostrovy a jeho návštěvníci tak mají pohodu a klid během dovolené takřka zajištěn.

Těm, kdo na Chios přicestují, nabízí ostrov stále ještě ryzí odpočinek a relaxaci. Masová turistika tu k nalezení není. Na ostrově čeká turisty typická řecká atmosféra, místní vytříbená kuchyně a velkolepé středověké památky z dob, kdy Chios prosperoval díky kvetoucímu obchodu s mastikou.

Velikostí je pátým největším řeckým ostrovem. Jeho rozloha čítá 850 km² a pobřeží má délku přes 200 km. Nachází se v severovýchodní části Egejského moře, jen několik málo kilometrů od Tureckého pobřeží. Jeho povrch je poměrně hornatý, stejně jako povrch většiny řeckých ostrovů v Egejském moři. Nejvyšší hora se tyčí do výšky téměř 1.300 m. Hlavním městem Chiosu je stejnojmenné město Chios.


Na svazích zdejších kopců a hor tu rostou jasmíny, tymián a divoké tulipány. V místních zahradách se daří granátovým jablkům, fíkům, pomerančům, mandarinkám a citrónům. Především jih ostrova je znám zpracováním mastiky. Jde o jedinečnou chioskou pryskyřici, která má léčebné účinky.

Na milovníky vodních sportů tu čekají velké vlny, které způsobuje silný vítr vanoucí ze severu. Severní pobřeží je tak ideálním místem pro surfing, windsurfing a další plachtění. Na vyznavače slunění a relaxace na prohřátých plážích tu naopak čeká spoustu pláží, kde lze v soukromí relaxovat a odpočívat.

Vzhledem k blízkosti Turecka si turisté během svého pobytu vyhradí alespoň jeden den na poznávání této orientální země. Trajekty mířící k tureckému pobřeží vyplouvají z ostrova několikrát denně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama