Ostrov Kos

25. srpna 2013 v 0:48 |  Kos
Řecký ostrov Kos, který bývá někdy nazývaný též Hippokratův ostrov podle známého starověkého lékaře, který se zde narodil, se nachází v jihovýchodní části Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanéské ostrovy.

Má podlouhlý tvar a zabírá plochu necelých 300 kilometrů čtverečních. Na délku měří přibližně 50 km a jeho šířka kolísá mezi 2 -10 km. Stálý pobyt zde má kolem 30.000 obyvatel, z nichž většina je činná v oboru cestovního ruchu, neboť dovolená na ostrově Kos získává na stále větší popularitě.

Reliéf ostrova tvoří, na rozdíl od většiny řeckých ostrovů, především nížiny. Jediné pohoří ostrova, Dikeos, se táhne podél jižního pobřeží. Jeho nejvyšší vrchol Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 m. Je sopečného původu a proto se zde nalézá řada termálních pramenů s léčivými účinky a blahodárným vlivem na lidský organismus.


Kos má velmi příznivé podnebí. Turisty sem lákají především dlouhé písečné a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do příjemně prohřátého moře, krásná subtropická příroda, romantické vesničky, ve kterých jakoby se zastavil čas a velké množství pamětihodností a starověkých památek.

Především hlavní město Kos, proslulé středověkou pevností a Hippokratovým platanem, bývá častým cílem turistů mířících za poznáním. Zakladateli moderní medicíny byla zasvěcena nejproslulejší památka ostrova Kos Asklepieion. Ten se ve starověkém Řecku stal největší tehdejší zdravotní institucí a v jeho zdech se nacházela Hippokratova lékařská škola.

Ostrov ale nežije pouze svou slavnou historií, nýbrž i současností. Široké možnosti nákupů najdou jeho návštěvníci v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení v bezpočtu barů, restaurací a taveren.

Kos často bývá volen coby výchozí bod pro výlety do tureckého Bodrumu, který je od koského pobřeží vzdálen pouhé 4 km.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama