Ostrov Evia

30. listopadu 2013 v 17:43 |  Evia
Řecký ostrov jménem Evia se nachází ve vodách Egejského moře a co do rozlohy je v této oblasti druhý v pořadí. Nachází se u východního pobřeží Řecka a geograficky je řazen k souostroví Sporady. Na délku má ostrov bez mála téměř 200 kilometrů a stálých obyvatel je na ostrově registrováno něco málo přes 210.000.

Na dálku viditelnou dominantou ostrova je hora Dirfys, šplhající se do výšky 1.750 metrů nad mořskou hladinu. Hora je současně nejvyšším ostrovním bodem. Reliéf Evie je především hornatý, což budou s největší pravděpodobností kvitovat všichni milovníci turistiky a dlouhých pěších procházek v horách.

S řeckou pevninou spojuje ostrov několik silničních mostů, k dopravě na něj je ovšem možné využít i trajektovou dopravu. Cesta lodí z pevniny na Evii zabere zhruba ¾ hodiny.


Mezi turisty velmi populární letovisko Pefki je pojmenováno po borovicích. Ty rostou v hojném množství po celém ostrově a návštěvníkům vystaveným horkému středomořskému slunci poskytují příjemný chladivý stín.

V tomto prázdninovém středisku čeká na návštěvníky ostrova téměř vše, co k prožití příjemné a pohodové dovolené potřebují. Navíc ostrov Evia je často nabízen i v rámci last minute nabídek do Řecka, což jeho atraktivitu ještě zvyšuje. Nacházejí zde dlouhé čisté pláže, průzračně modré moře, prázdninové pěší zóny s celou řadou barů a nejrůznějších restaurací. Byl zde vybudován také malebný rybářský přístav. Každý den během hlavní sezóny se zde pořádají trhy, na kterých je možné za velmi příznivé ceny zakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a v okolních vodách ulovené ryby.

Poznávacím znamením letoviska Pefki je dlouhá pláž, kde si mohou turisté vypůjčit slunečníky a lehátka. Pláž má povětšinou písčitý povrch, na některých místech se však vyskytují malé kamínky, které směrem od moře postupně přechází do větších kamenů a skal.

Pláž je od letoviska Pefki oddělena širokou promenádou, která je ideálním místem k dlouhým večerním procházkám. Strávit příjemný a ničím nerušený čas je možné v některé z místních restaurací či taveren a s chutí si dopřávat pohostinnosti ostrovanů.

Hlavní město ostrova Evia nese název Chalkida a v současnosti je zde k trvalému pobytu přihlášeno asi 50.000 obyvatel. U pobřeží se nachází nákladní přístav, jež je zajímavou a vítanou atrakcí pro turisty, kteří se do těchto míst zatoulají během procházky podél pobřeží.

Další zajímavostí je průplav Evoikos. Ten je široký pouhých 40 metrů a neumožňuje tedy průjezd žádným velkým lodím. V samotné Chalkidě by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít prohlídku historického centra města, několika muzeí či možnost se projít podél pobřeží, které lemují nejrůznější restaurace, kavárničky a hotely.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama