Ostrov Karpathos

9. února 2014 v 21:55 |  Karpathos
Karpathos leží mezi turisticky známějšími ostrovy Rhodem a Krétou v Dodekánském souostroví (nebo též Dvanáctiostroví) v jihovýchodní části Egejského moře. Nejedná se nijak velký ostrov, na dálku měří jen necelých 50 km. Jeho velikost mu ovšem nebrání v získání popularity, které dosáhl především svou zatím nedotčenou divokou středomořskou přírodou.

Na jihu ostrova Karpathos převládá klidnější krajina se spoustou zeleně a pohodovou atmosférou, naproti tomu sever je poměrně drsný, s útesy a příkrými skalami padajícími až k mořské hladině. Vzhledem k tomu, že se začal na turistický ruch orientovat později než třeba dříve zmiňovaná Kréta, zachoval si své tradice, místní kulturu a původní přírodní podmínky až do současnosti.

Turisté dnes míří hlavně na jih ostrova, kde se podél pobřeží nacházejí dobře přístupné pláže s pozvolným vstupem do moře. V úplně nejjižnějším cípu se pak scházejí vyznavači plachtění, windsurfingu a kiteboardingu, neboť právě v této oblasti panují pro sporty, využívající sílu větru, ideální podmínky.


Na své si na ostrově přijdou turisté. K nejrůznějším tůrám zdejší příroda doslova vybízí. A vůbec nezáleží na tom, zda má jít o příjemné a nenáročné procházky po zdejších lesích nebo náročnější výstupy do místních hor. Návštěvníky, zajímající se o řeckou historii, sem pak láká možnost poznat původní způsob života ve zdejších horských vesničkách.

Nejpůsobivější genius loci a tradiční atmosféru má prý městečko Olympos. To leží uprostřed hor na severu ostrova a nejlepším způsobem, jak se do něj dá dostat, je použití lodě a autobusu. Částečná izolovanost městečka v horách způsobila, že se zde do současnosti zachovala původní kultura a zdejší tradice. Dodnes je zde možné pozorovat místní při práci tradičním způsobem a ženy zde do dnešních dnů chodí oděny v tradičních krojích.

Cesta toho, kdo do Karpathoských letovisek připlouvá lodí, začne v přístavu Pigadia na jihu ostrova. Pigadia je též největším městem na celém ostrově. V místním městském parku, který se nachází přímo naproti radnici, bylo zřízeno jakési muzeum pod širým nebem. K vidění tu je například křesťanská mramorová křtitelnice nebo nejrůznější předměty z mykénských hrobů z 5. století před naším letopočtem. Za návštěvu stojí také ruiny baziliky Agia Fotini, hrobka v Poseidonově jeskyni nebo zdejší archeologické muzeum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama